Масові запити від податкової: коли дійсно потрібно подавати повідомлення про набуття/втрату КІК?
Останнім часом наші клієнти почали масово отримувати запити від Державної податкової служби (далі - ДПС) щодо неподання повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) в контрольованій іноземній компанії (КІК) (далі - Повідомлення). У цих запитах ДПС часто звертає увагу, що платник податків, який подав звіт про КІК, не подав Повідомлення, адже таке повідомлення має передувати поданню звіту. Податковий орган у таких запитах вимагає пояснення причин неподання Повідомлення або ж просить подати його, крім того, часто погрожує позаплановою перевіркою.
Чи дійсно у всіх випадках ви зобов’язані подавати таке Повідомлення? Пропонуємо розглянути це питання детальніше.
У яких випадках потрібно подавати Повідомлення?
Строк подання такого Повідомлення визначено підпунктом 39-2.5.5. статті 39-2 Податкового кодексу України (далі - ПК України).
Повідомлення надсилається до контролюючого органу протягом 60 днів з дня такого набуття (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження (припинення фактичного контролю). Форма і порядок надсилання такого повідомлення встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
У цій нормі йдеться про Наказ Міністерства фінансів України №512 від 22.09.2021 «Про затвердження форми та Порядку надсилання до контролюючого органу Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи», який набув чинності з 01.01. 2022 року.
Таким чином, якщо набуття частки в КІК відбулося до 31.12.2021 року, підстав для подання повідомлення немає.
Відповідно до роз’яснення ДПС, таке Повідомлення подається лише у разі набуття/втрати частки в КІК починаючи з 01.01.2022 року. Тобто, якщо фізична особа стала власником частки КІК раніше цієї дати, вимога подати Повідомлення є необґрунтованою.
Що робити, якщо ви отримали запит від податкової?
У разі отримання запиту щодо неподання Повідомлення, не варто поспішати з його поданням. Спершу важливо розібратися чи дійсно ви зобов’язані подавати його, а також правильно підготувати відповідь, обґрунтувавши відсутність обов’язку подання.
Крім того, звертаємо вашу увагу, що відповідно до пункту 72 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України тимчасово, з 1 січня 2022 року та протягом дії воєнного стану в Україні, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано до платників податків не застосовуються штрафні санкції за порушення, передбачені абзацами першим - восьмим пункту 120.7 статті 120 Податкового кодексу України. Це також стосується щодо неподання Повідомлення до ДПС.
Податкові юристи SKS допоможуть:
Професійно оцінити ваш випадок та підготувати коректну та обґрунтовану відповідь на запит податкової.
Ефективно розібратися з можливими податковими наслідками подання або неподання такого повідомлення.
Якісно захистити вашу позицію у разі подальших вимог від контролюючих органів.
Якщо ви отримали подібний запит або маєте сумніви щодо своїх зобов’язань, зверніться до нас за консультацією, і ми допоможемо вам з подальшими діями.