Нюанси створення іноземної компанії для оптимізації оподаткування
Все частіше українські підприємці на певному етапі розвитку бізнесу замислюються про створення іноземної компанії. Основною причиною такого рішення зазвичай є бажання зекономити на податках. На перший погляд, це здається логічним і виправданим кроком, адже низка країн пропонують привабливий податковий режим або відсутність оподаткування взагалі. Проте не завжди низькі податки є гарантією фінансової вигоди, оскільки існує ряд факторів, які варто врахувати перед ухваленням такого рішення і вибором країни для реєстрації компанії або корпоративної реструктуризації.
Популярні юрисдикції для реєстрації компанії
З нашого досвіду, останнім часом українські підприємці, які шукають податкової вигоди все частіше обирають наступні країни:
Гонконг
Гонконг надає можливість зареєструвати “офшорну” компанію, де прибуток та виплата дивідендів не оподатковуються. Розвинена фінансова система та невисока вартість створення компанії роблять цю юрисдикцію привабливою. Водночас, компанія в цій країні потребує ретельного бухгалтерського обліку та щорічної аудиторської звітності.Британські Віргінські острови (БВО) та Кайманові острови
Ці класичні “офшорні” юрисдикції пропонують повну відсутність податку на прибуток та дивіденди, а також забезпечують повну приватність для акціонерів. Однак варто зауважити, що класичними для цих юрисдикцій також є складнощі у відкриття банківського рахунку.
Кіпр
Кіпр є однією з найпопулярніших юрисдикцій серед українського бізнесу, оскільки пропонує низький податок на прибуток (12.5%), відсутність оподаткування отриманих дивідендів та приросту капіталу. Оскільки Кіпр є членом Європейського Союзу це відкриває більше можливостей для експансії на європейський ринок та доступ до ширшого спектру банківських послуг.
Естонія
Ця Європейська держава передбачає унікальну податкову систему, вигідну для компаній, які реінвестують прибуток. Оподаткуванню податком на прибуток підлягає лише розподілений прибуток, наприклад, у вигляді дивідендів, тоді як нерозподілений прибуток залишається неоподаткованим.
Румунія
Румунія є привабливою юрисдикцією для малого бізнесу завдяки спрощеному податковому режиму з мінімальним податком у розмірі 1% для компаній з річним оборотом до 1 млн євро. Такий режим значно знижує податкове навантаження на підприємства з невеликими доходами.
Вибір юрисдикції: важливі додаткові фактори
Фактор 1: Інвестиційна спроможність
Ми застерігаємо вас від прийняття рішення про реєстрацію іноземної компанії лише на підставі низьких ставок податків в обраній юрисдикції. Вибір країни, в якій буде розташована ваша компанія має враховувати й інші важливі чинники, такі як зручність інвестування, у разі якщо ви плануєте залучати зовнішні інвестиції. Деякі юрисдикції пропонують сприятливі умови для венчурного фінансування та мають розвинену інфраструктуру для роботи з інвесторами, тоді як інші можуть створювати регуляторні або адміністративні бар'єри. Варто заздалегідь оцінити правові механізми залучення капіталу, можливість випуску акцій або часток, а також загальну репутацію юрисдикції серед міжнародних інвесторів.
Фактор 2: Місцезнаходження команди
Ми також рекомендуємо клієнтам звертати увагу на місцезнаходження основної частини команди, директорів та акціонерів. Місце проживання ключових осіб може впливати не лише на оподаткування прибутку компанії та нівелювати податкові переваги, а й суттєво ускладнити банківське обслуговування. У деяких країнах за національним законодавством вимагається наявність місцевого директора, так само як і банки можуть ставити певні вимоги до місцезнаходження директорів та мажоритарних акціонерів компанії.
Фактор 3: Банкінг
Перед реєстрацією компанії ми рекомендуємо ретельно ознайомитись з доступними банківськими опціями: необанками / платіжними системами (такі як Wise, Revolut, Payoneer) або традиційними банками, через які ви плануєте здійснювати свою діяльність. Важливо заздалегідь подбати про безперешкодний онбординг як клієнтів такого банку, оскільки кожен банк має набір вимог до нового корпоративного клієнта, особливо, якщо мова йде про компанію, яка була нещодавно створена..
Нерідко іноземним компаніям із українськими акціонерами та директорами відмовляють у відкритті рахунку, вимагаючи, наприклад, наявність директора – резидента Європейської економічної зони (якщо рахунок відкривається для компанії в ЄС). Також можуть бути обмеження щодо роботи з певними юрисдикціями, додаткові вимоги до підтвердження джерела коштів або тривалі процедури комплаєнсу.
Фактор 4: Витрати
Часто при плануванні відкриття іноземної компанії не враховуються річні витрати на її утримання, що може суттєво вплинути на фінальну вартість структури. У звʼязку з цим ми рекомендуємо заздалегідь проаналізувати всі супутні витрати, зокрема, щодо:
Вимог до ведення бухгалтерського обліку та підготовки фінансової звітності – у деяких юрисдикціях необхідно вести детальну бухгалтерію, тоді як в інших достатньо подавати досить формальні фінансові звіти реєстраційному агенту.
Обов’язкового аудиту - у певних країнах аудит є вимогою незалежно від розміру компанії, що додає додаткові витрати.
Щорічних платежів реєстраційному агенту та державним органам – наприклад, витрати на реєстраційну адресу, продовження ліцензій або підтримку корпоративного статусу компанії.
Можливі податкові ризики
Насамкінець, створення компанії в країні з низьким оподаткуванням далеко не завжди означає податкову економію, оскільки існують певні ризики.
Контрольовані іноземні компанії (КІК)
Один із ключових ризиків для українських підприємців - це правила КІК. Українські податкові резиденти можуть бути зобовʼязані декларувати прибуток своїх іноземних компаній та навіть сплачувати з нього податки в Україні. Недотримання цих вимог може призвести до значних штрафних санкцій.Постійне представництво (ПП).
Якщо компанія фактично веде діяльність з України (на що може вказувати, наприклад, присутність директора в Україні або наявність працівників), податкові органи можуть визнати наявність постійного представництва в Україні. Це означатиме необхідність сплати податків в Україні, навіть якщо компанія зареєстрована в іншій юрисдикції.Поєднання податкового резидентства
Важливо оцінити, як обрана юрисдикція “працює” у поєднанні з вашим особистим податковим резидентством та іншими компаніями в групі, якщо вони наявні. Часто вибір країни ґрунтується виключно на її податкових перевагах, без урахування статусу акціонерів, директорів та інших членів команди, які отримуватимуть доходи від такої компанії. Неврахування такої поєднуваності може буквально дорого коштувати.
Висновок
Податкова оптимізація через реєстрацію іноземної компанії – це радше складний процес, який потребує аналізу багатьох чинників та консультацій з корпоративними та податковими консультантами. Неправильно обрана юрисдикція або неврахування супутніх ризиків може призвести до значних фінансових і юридичних проблем. Перед ухваленням рішення важливо зважити всі аспекти та залучити професіоналів, які допоможуть створити ефективну та безпечну структуру бізнесу.