Подвійне оподаткування. Базові концепції.
Для багатьох українців питання сплати податків набуло нових відтінків, коли вимушений переїзд до іноземної країни змусив замислитись про необхідність підготовки податкових декларацій, що є радше незнайомою практикою для громадян. До того ж, виникнення нових податкових обовʼязків в іншій країні не завжди означає припинення таких обовʼязків в Україні, у звʼязку з чим гостро постало питання подвійного оподаткування.
Враховуючи актуальність питання та брак матеріалів, які б простою мовою пояснювали базові принципи ми підготували статтю, метою якої є відповісти на питання: “що таке подвійне оподаткування?”, “чому воно виникає?”, та “як його уникнути?”. В першу чергу ця стаття присвячена питанню оподаткування фізичних осіб, проте якщо і представники бізнес-спільноти зможуть знайти для себе щось нове, це означає, що ми на правильному шляху.
І. Подвійне оподаткування: що собою являє
Подвійне оподаткування - це ситуація, коли дві країни оподатковують той самий дохід в руках тієї ж особи. В якості прикладу хочемо навести ситуацію подвійного оподаткування заробітної плати. Уявіть, що ви працевлаштовані в українській компанії і до зміни місця проживання все було просто: ваш роботодавець виплачував вам заробітну плату, з якої вже були утримані всі необхідні податки. В цьому випадку ваш роботодавець виступає в ролі “податкового агента”, тобто, особи, яка повинна перед виплатою вам заробітної плати перерахувати необхідні податки з такої заробітної плати до бюджету. При цьому, податковий агент це робить за ваші гроші (з вашої заробітної плати) та від вашого імені (бо вважається, що саме ви сплачуєте податок). Тобто, податковий агент лише виконує технічну роль, спрощуючи життя вам (оскільки вам не треба подавати декларацію) та податковому органу (бо легше контролювати роботодавців ніж кожного окремого працівника).
Тепер невеличке ускладнення… Ви переїхали, скажімо, до Чехії або Німеччини (за великим рахунком деякі принципи будуть подібними у багатьох країнах, про що буде далі детальніше). Країна вашого проживання теж може вимагати сплати податків з ваших доходів. Якщо вашим доходом є заробітна плата, то може статися, що ваш український роботодавець продовжує утримувати податки, а водночас інша країна також має право вимагати сплати податків. Це і є прикладом подвійного оподаткування.
Подвійне оподаткування є небажаним наслідком, але неминучим результатом того, що кожна країна має своє власне законодавство і воно не завжди узгоджується із законодавством інших країн. Можливо ви вже знаєте про існування договорів (конвенцій, угод - їх називають по-різному) про уникнення подвійного оподаткування - саме вони покликані усунути подвійне оподаткування, але про це згодом.
ІІ. Чому виникає подвійне оподаткування?
Подвійне оподаткування виникає внаслідок неузгодженостей між законами різних країн, коли одночасно дві країни хочуть сплати податку з вашого доходу. Такі ситуації можливо категоризувати, а ці розбіжності між законодавством двох країн, ми в подальшому називатимемо “конфліктами”. Виділимо наступні види конфліктів:
“резидент” - “джерело”;
“резидент” - “резидент”;
“джерело” - “джерело”.
Тут нам доводиться звертатись до термінів “резидент” та “джерело”. Щоб пояснити внаслідок чого виникають описані конфлікти, розкриємо значення термінів.
Основним джерелом фінансування держави та її потреб є податкові надходження. Сучасна держава покриває свої потреби переважно за рахунок податків, тому зацікавлена у розширенні податкової бази (тобто, доходів, з яких стягується податок). При цьому держава намагається створити раціональне обґрунтування причин, по яким конкретна особа має платити податки з цього конкретного доходу в цій країні. Тому, кожна держава намагається обґрунтувати або ж “привʼязати” обовʼязок зі сплати податку до певної особи через поняття “резидент” та “джерело”.
Особа визнається резидентом країни, якщо вона має звʼязки з цією країною. Такими звʼязками, які дозволяють країнам вважати осіб резидентами, зазвичай є:
тривалість перебування (здебільшого 183 дні);
наявність житла, яке використовується як постійне;
життєві інтереси (наприклад, бізнес-інтереси або місцезнаходження сімʼї).
Вичерпного переліку таких звʼязків не існує. Кожна країна визначає коло таких критеріїв / звʼязків самостійно. Якщо ж ви встановили такі “зв’язки” з певною країною - ви вважаєтесь резидентом цієї країни.
Але що ж це означає? Це означає, що на вас розповсюджуватиметься увесь спектр податкових обовʼязків від отримання податкового номеру і подання декларацій до сплати податків в країні резиденції. Дуже важливо відмітити, що зазвичай якщо країна вас вважає резидентом, це означає, що в цій країні підлягають оподаткуванню абсолютно всі ваші доходи, де б вони не були отримані. Будь ласка, зверніть на це увагу, адже це буде актуально, коли ми говоритимемо про “джерело” нижче.
Тому, конфлікт “резидент - резидент” можливо пояснити як ситуацію, де дві країни одночасно вважають вас своїм резидентом.
Як це може статися? Наприклад, якщо в країні А ви маєте, так би мовити, центр життєвих інтересів (сімʼя, бізнес, друзі), а в іншій країні Б ви проводите понад 183 дні на рік. При цьому, за умови, що країна А визначає резидентство на основі життєвих інтересів, а країна Б використовує критерій 183 днів - ви одночасно можете вважатись резидентом країн А та Б. В результаті цього кожна з цих країн вимагатиме від вас сплати податків з усіх ваших доходів.
Щоб пояснити інші типи конфліктів, які можуть призводити до подвійного оподаткування, тепер пропонуємо розібратись з терміном “джерело”.
У випадках, коли особа не має достатніх звʼязків з певною країною для визнання її резидентом, її доходи все одно можуть бути оподатковані, якщо джерело доходу знаходиться в цій країні. Раніше ми говорили про звʼязок особи з країною, який зумовлює обовʼязок особи як резидента платити податки з усіх доходів, водночас, коли ми говоримо про “джерело”, то країна перевіряє наявність звʼязків цього доходу (а не особи) з її територією.
Суто з метою оподаткування, законодавство країн розділяє дохід на (і) такий, що має джерело походження в цій країні, або (іі) знаходиться поза її межами. Для резидентів це зазвичай не має значення, адже, вони зобов’язані сплачувати податки з усього свого “загальносвітового” доходу. Але для нерезидентів це важливо, адже якщо їх дохід має джерело в країні Х, то країна Х має право оподаткувати цей дохід.
Що ж вважається джерелом доходу? На жаль, від країни до країни (а також від доходу до доходу) ці правила сильно відрізняються. Але зазвичай прийнято вважати, що джерелом доходу від працевлаштування (або підприємницької діяльності фізичної особи) є місце (в розумінні країни), де особа знаходиться під час здійснення такої діяльності. Тобто, якщо ви резидент України і ваш роботодавець знаходиться в Україні, але ви переїхали до Німеччини і поки ще не стали її резидентом, то джерело вашого доходу від працевлаштування знаходиться там, де ви фізично знаходитесь, коли працюєте, тобто, в Німеччині. І так, джерело доходу може переміщатися, залежно від того де ви знаходитесь, коли працюєте.
Іншим прикладом може бути виплата дивідендів, тут все дещо простіше ніж із заробітною платою. Зазвичай, джерелом походження дивідендів є країна, резидентом якої є компанія, що сплачує вам дивіденди. Наприклад, якщо ви резидент Сполученого Королівства, але дивіденди ви отримуєте від української ТОВ - джерело такого доходу знаходиться в Україні, та відповідно, Україна має право на стягнення податку з цього доходу.
Я сподіваюсь ми змогли розібратись з концепціями “резидент” та “джерело”, і тепер можемо пояснити конфлікти, що залишились: “резидент” - “джерело” та “джерело” - “джерело”.
Щодо першого, то він виникає у разі якщо одна країна оподатковує ваш дохід, тому що він має джерело в цій країні, а інша країна оподатковує цей дохід, тому що ви її резидент (безвідносно джерела, як ми вже зʼясували). Попередній приклад з дивідендами є класичним випадком виникнення подвійного оподаткування резидент - джерело, де Україна оподатковує дивіденди, тому що там знаходиться джерело, а Сполучене Королівство претендує на оподаткування цього самого доходу, оскільки ви є її резидентом.
Останній з конфліктів “джерело” - “джерело” виникає, коли дві країни (резидентами яких ви не є) вважають, що джерело знаходиться саме на їх території, і таким чином одночасно претендують на оподаткування одного й того самого доходу. Цей конфлікт є не дуже поширеним, але він все ж існує.
ІІІ. Це все добре, але що мені робити якщо в мене “конфлікт”!?
Як ми згадували раніше, ситуації, коли виникає “конфлікт” і на оподаткування ваших доходів претендують дві країни, вирішуються через застосування конвенцій про уникнення подвійного оподаткування. Як правило, такі конвенції містять в собі певні алгоритми, за якими дві країни мають вирішити між собою спір про те, хто ж має право і в якому розмірі оподатковувати ваші доходи. Результатом вирішення “конфлікту” зазвичай є ситуація, коли одна з держав позбавляється права утримувати податок, або ж особа отримує право на зарахування податку сплаченого в іншій країні.
Нам відомі випадки, коли питання подвійного оподаткування вдавалося вирішити самотужки, але ми рекомендуємо звернутись до юриста або бухгалтера, який має фах в міжнародному оподаткуванні, щоб отримати якісну допомогу та не допустити негативних наслідків у вигляді різного роду штрафних санкцій.